SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Śnieżka 1602 m.n.p.m. ZDOBYTA




























































































































































Na początku sierpnia postanowiłem wybrać się do Jeleniej Góry, gdzie miałem swoją bazę wypadową w Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie.

Pierwszego dnia pobytu, autobusem PKS-u wybrałem się do Karpacza, aby zdobyć Śnieżkę. Śnieżka według oficjalnych pomiarów ma wysokość 1602 m.n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, jest także najwyższym szczytem Czech, a także całego Śląska i województwa dolnośląskiego. Należy do Korony Gór Polski, a także do Korony Europy, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów Czeskich.

Na jej Szczycie znajdują się miedzy innymi: kaplica św. Wawrzyńca, obserwatorium meteorologiczne. Największą jednak ciekawostką jest znajdująca się tam placówka poczty, która według mojej wiedzy jest nie tylko najwyżej położoną placówką pocztową w Czechach, ale też obiektem budowlanym na terenie republiki Czeskiej. A na pewno jest najwyżej położonym urzędem pocztowym, w którym do tej pory byłem.Trasa mojej wyprawy wiodła przez: schronisko nad Łomniczką, Dom Śląski, Śnieżkę, schronisko Jelenka, Skalny Stół, Sowią Dolinę.
Dystans, który pokonałem to prawie 20 km, a czas na pokonanie jego wyniósł 9 godzin.
Przed przejściem do foto-relacji proszę udostępnij ten wpis w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
Na szlaku
Dom Śląski 1400 m.n.p.m.
Schronisko Dom Śląski jest najwyżej położonym schroniskiem Karkonoskim w Sudetach Polskich.
Śnieżka 1602 m.n.p.m. 
Najwyżej położona placówka pocztowa w Czechach. 
Świętowanie zdobycia szczytu.
W stronę Jelenki
Schronisko Jelenka 1260 m.n.p.m.
Początki schroniska Jelenka datuje się na 1936 rok, czyli okres przedwojenny, kiedy to znajdował się tutaj domek myśliwski hrabiego Jaromira Černín-Morzina.
Skalny Stół 1281m.n.p.m.
Hotel Vivaldi
Hotel „prawie" mojego imienia. 
Szlak i potwierdzenie zdobycia szczytu
Zdobyciem Śnieżki „otworzyłem worek z medalami”, bo tak o to trzeci, co do wysokości szczyt z listy KGP został zdobyty, czyli podium jest. Był to też trzeci mój zdobyty szczyt Korony Gór Polskich, a tym samym pozostało jeszcze tylko 25.

Kilka uwag praktycznych:

Jak wejść na Śnieżkę i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Śnieżkę?
Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków. Najkrótszy szlak na Śnieżkę jest czarny szlak z Karpacza. Najłatwiejszy szlak na Śnieżkę to czerwony szlak z Karpacza.

Jakie są kolory szlaków na Śnieżkę?
Na Śnieżkę w zależności od miejsca rozpoczęcia wędrówki prowadzą szlaki koloru: czarnego, żółtego, czerwonego i niebieskiego.

Jaki jest czas wejścia na Śnieżkę i ile się idzie Śnieżkę?
Czas wejścia i zejścia na Śnieżkę od strony Karpacza wynosi około sześciu godzin. Czas tylko wejścia na Śnieżkę w zależności od miejsca, z którego zaczynamy iść wynosi około 3-4 godzin. Zejście nieco jest szybsze i na zejście należy poświęcić około 2-3 godzin.

Jaki jest najpiękniejszy szlak na Śnieżkę?
Moim zdaniem najpiękniejszy szlak na Śnieżkę to szlak czerwony, którego początek znajduje się w centrum miejscowości Karpacz. Wiedzie on od Białego Jaru przez schronisko nad Łomniczką, schronisko Dom Śląski, Śnieżkę. Potem zejście czerwonym i niebieskim szlakiem przez schronisko Jelenka, Skalny Stół, a dalej czarnym i zielonym szlakiem przez Sowią Dolinę z powrotem do Białego Jaru. Czas na pokonanie tego wariantu zdobycia Śnieżki wynosi ponad siedem godzin. Najpiękniejszym odcinkiem jest zejście ze Śnieżki do schroniska Jelenka, gdyż idzie się granią gór.

Jak dojechać do Karpacza?
Najlepsze połączenie do Karpacza oferuje PKS TOUR Jelenia Góra.

Czy do Karpacza można dojechać pociągiem?
W chwili obecnej do Karpacza nie kursują pociągi. Najbliższa miejscowość, do której można dojechać koleją to Jelenia Góra.

Czy szlak na Śnieżkę jest trudny?
Śnieżka to najwyższy szczyt górski w Karkonoszach oraz Sudetach. Jest także najwyższym szczytem Czech. Zdobycie tego szczytu należy do trudniejszych wejść. Należy też pamiętać, że Śnieżka to trzeci, co do wysokości szczyt w Koronie Gór Polskich, dlatego zdobycie tego szczytu wiąże się z dużym wysiłkiem.

Na jakiej wysokości leży Śnieżka?
Śnieżka leży na wysokości 1602 m.n.p.m.

Czy warto zdobyć Śnieżkę?
Tak. Warto wejść na Śnieżkę jest to najwyższy szczyt w Karkonoszach oraz Sudetach. Z racji tego faktu, że jest to najwyższy szczyt tego pasma to Śnieżka należy do projektu Korona Gór Polski.

Czy na szlaku na Śnieżkę znajdują się schroniska górskie?
Tak. Jeżeli zaplanujemy naszą wędrówkę niebieskim szlakiem znajduje się Schronisko Samotnia. Jest to schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem.
Około 20 minut drogi od tego schroniska znajduje się drugie schronisko górskie, jest to Schronisko Strzecha Akademicka. Położone jest pomiędzy Kotłem Małego Stawu a Białym Jarem.
Planując wędrówkę czerwonym szlakiem napotkamy Schronisko Nad Łomniczką. Położone jest w dolnej części Kotła Łomniczki.
Planując wędrówkę niebieskim szlakiem odwiedzimy Górskie Schronisko Jelenka, jest ono położone po Czeskiej stronie na małej polanie przy granicy państwowej z Polską.
Najbardziej jednak znanym schroniskiem na Śnieżce jest Schronisko Dom Śląski. Jest ono położone u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m.n.p.m.

Co znajduje się na szczycie Śnieżki i jakie są ciekawostki na Śnieżce?
Po stronie Polskiej
  • Kaplica św. Wawrzyńca
  • Obserwatorium Wysokogórskie
Po stronie Czeskiej
  • Górna stacja kolejki linowej
  • Placówka Czeskiej poczty. Jest to najwyżej położony punkt pocztowy w Czechach. Jest to też najwyżej położna placówka pocztowa, w której byłem.
  • Kiosk z pamiątkami.

Jak dotrzeć na Śnieżkę oprócz wędrówki na nogach i czy kursuje kolejka na Śnieżkę?
Dla mniej wprawionych turystów z pomocą przychodzi kolej linowa na Śnieżkę. Jest ona też znana pod nazwą pod Kolej Linowa na Kopę. Należy pamiętać, że dociera ona tylko na Kopę. Od Kopy jeszcze czeka nas wędrówka na nogach około godziny na szczyt Śnieżki.

Jak dotrzeć na sam szczyt Śnieżki koleją gondolową?
Na sam szczyt Śnieżki kursuje Kolejka Gondolowa na Śnieżkę. Kolejka ta jest u naszych sąsiadów Czechów, a stacją początkową jest miasteczko Pec pod Sněžkou.
Aby dojechać do miejscowości Pec to z Karpacza kursuje autobus Karpacz – Pec pod Śnieżką.

Co widać ze Śnieżki?
Śnieżka to góra „kapryśna”. Często szczyt góry jest spowity mgłą. Jednak, gdy trafimy na okienko pogodowe to ze szczytu widać część szczytów Sudetów, a przy doskonałej widoczności prawdopodobnie widać Wrocław.

Czy można wjechać samochodem na Śnieżkę?
Śnieżka leży na terenie Parku Narodowego, terenem tym zarządza Karkonoski Park Narodowy. Wobec że jest to teren Parku Narodowego to nie ma możliwości wjazdu samochodem.

Gdzie zostawić samochód pod Snieżką?
Samochód można zostawić na parkingach w Karpaczu.

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
Powrót do: