Kilka uwag praktycznych:
Jak wejść na Wysoką Kopę i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Wysoką Kopę?
Na górę Wysoka Kopa prowadzi kilka szlaków. Najkrótszym szlakiem na Wysoką Kopę jest szlak z Jakuszyc. Moim zdaniem najłatwiejsze zdobycie szczytu Wysokiej Kopy jest od strony Jakuszyc.
Jakie są kolory szlaków na Wysoką Kopę?
Na wstępie należy zaznaczyć, że na sam szczyt Wysokiej Kopy nie prowadzą żadne szlaki. Szlakami koloru zielonego, niebieskiego i czerwonego można dojść do miejsca zwanego Rozdroże pod Izerskimi Grabami. Dalej szlakiem koloru czerwonego należy dojść do charakterystycznej wiaty. Za wiatą należy wejść na ścieżkę i tą ścieżką dojść do szczytu Wysokiej Kopy.
Zaznaczę też, że na szczyt Wysokiej Kopy nie ma żadnych oznaczeń ani drogowskazów. Osobiście proponuję, aby planując zdobycie szczytu Wysoka Kopa skorzystać z aplikacji
mapa turystyczna. Mapa dostępna jest w wersji mobilnej w sklepie
Google Play oraz
App Store.
Jaki jest czas wejścia na Wysoką Kopę i ile się idzie na Wysoką Kopę?
Czas wejścia i zejścia Wysoką Kopę w zależności od miejsca rozpoczęcia naszej wędrówki wyniesie od trzech do ośmiu godzin.
Ja wchodziłem od Jakuszyc a zszedłem do Szklarskiej Poręby. Wędrówka zajęła mi nieco ponad 4 godziny. Ciekawostką tego zdobycia szczytu, jest to, że stacja kolejowa Szklarska Porębę Jakuszyce to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce. Posługując się jednak nomenklaturą kolejową powinno jednak mówić się o przystanku kolejowym.
Jak dojechać do Szklarskiej Poręby Jakuszyce?
Połączenia kolejowe na trasie Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Jakuszyce oferuje przewoźnik
Koleje Dolnośląskie.
Czy szlak na Wysoką Kopę jest trudny?
Wysoka Kopa to najwyższy szczyt gór Izerskich. Zdobycie tego szczytu należy jednak do łatwiejszych wejść. Moim zdaniem można ten szczyt podczas rozpoczynania przygody z
Koroną Gór Polskich zacząć właśnie od zdobycia Wysokiej Kopy.
Na jakiej wysokości leży Wysoka Kopa?
Wysoka Kopa leży na wysokości 1126 m.n.p.m.
Czy warto zdobyć Wysoką Kopę?
Wysoka Kopa to najwyższy szczyt gór Izerskich. Z racji tego faktu, że jest to najwyższy szczyt tego pasma to Wysoka Kopa należy do
Korony Gór Polski. Dla wielbicieli gór każdy szczyt jest inny i ma swoje piękno, tak jak dla mnie.
Dla członków klubu KGP, aby zasiąść w loży zdobywców zdobycie tego szczytu to powinność. Sam szczyt góry to usypana górka z kamieni, tablica informacyjna i drzewa porastające szczyt. Widoków ze szczytu nie uświadczymy jednak.
Co widać z Wysokiej Kopy?
Jeżeli ktoś liczy na porywające widoki z Wysokiej Kopy to niestety będzie zawiedziony. Bo szczyt Wysokiej Kopy nie należy do szczytów widokowych. Jak wcześniej wspomniałem porastają go drzewa.
Czy na szlaku na Wysoką Kopę znajdują się schroniska górskie?
Jeżeli naszą wędrówkę zaplanujemy niebieskim szlakiem od miejscowości
Świeradów Zdrój to na szlaku znajduje się schronisko
Chatka Górzystów. Według wielu opinii w schronisku serwowane są najlepsze naleśniki w Polsce, a nawet spotkałem się z opinią, że są to najlepsze naleśniki na świecie.
Chatka Górzystów naleśniki proponuje w dwóch opcjach: naleśniki z serem i pieczarkami oraz naleśniki z jagodami i twarogiem.
Jakie ciekawostki i atrakcje są na szlaku na Wysoką Kopę?
Pewnie idąc na Wysoką Kopę ciekawostek i atrakcji jest sporo. Moim zdaniem największą ciekawostką Wysokiej Kopy jest położona w pobliżu kopalnia kwarcu Stanisław.
Powołam się na serwis turystyczny
Jakuszyce.info.pl, kopalnia kwarcu Stanisław to najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Kopalnia odkrywkowa Stanisław jest położona na wysokości 1050 m.n.p.m.
Jak dojechać samochodem najbliżej Wysokiej Kopy i gdzie zostawić samochód pod Wysoką Kopą?
Najwięcej parkingów samochodowych pod Wysoką Kopą znajduje się w miejscowości
Szklarska Poręba. Samochodem najbliżej Wysokiej Kopy można dojechać do Jakuszyc. Znajdują się też parkingi w Jakuszycach, w tym przy ośrodku znanego jako
Hotel Jakuszyce SPA.