SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Jagodna 977 m.n.p.m. ZDOBYTA.

W trzeci dzień pobytu urlopowego w Kłodzku, w październiku 2021 roku po zdobyciu: Orlicy 1084 m.n.p.m., oraz Szczelińca Wielkiego 919 m.n.p.m. postanowiłem zdobyć kolejny szczyt Korony Gór Polskich. 
Ta góra to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodna 977 m.n.p.m. 
Przed przejściem do foto-relacji proszę udostępnij ten wpis w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
FOTO-RELACJA Z WYPRAWY
We wczesnych godzinach porannych pojechałem pociągiem do miejscowości Długopole – Zdrój. Pociąg przejeżdżał tunelem pod zachodnim zboczem wzgórza Wronka 458 m.n.p.m. Tunel został wydrążony w 1875 roku i jest o długości 360 m. 
Miejscowość Długopole – Zdrój to najbliżej położna miejscowość z komunikacją publiczną w pobliżu szczytu Jagodna. 
W Długopolu – Zdrój odwiedziłem Dom Zdrojowy, gdzie skosztowałem lokalnej wody mineralnej. W uzdrowisku Długopole – Zdrój można też uzyskać pieczątkę do książeczki KGP. 
Przede mną widniało widmo przejścia prawie 7 km asfaltem do Przełęczy Nad Porębą, gdzie wyznaczyłem sobie początek szlaku na Jagodną. Chociaż rzadko korzystam z takiej formy transportu, to udało mi się złapać stopa i do początku szlaku skorzystałem z podwózki.
Wszedłem na teren Natura 2000 – Dzika Orlica.
Ostatnia prosta przed zdobyciem Jagodnej.
Po przeszło półtorej godziny marszu najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich - Jagodna 977 m.n.p.m. została ZDOBYTA.
Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa na Jagodnej o wysokości 23 metrów. Z wieży na Jagodnej można podziwiać panoramę na: Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie.
Góra posiada dwa szczyty: północny o wysokości 985 m.n.p.m. i południowy o wysokości 977 m n.p.m. Mimo iż ten niższy należy do projektu Korony Gór Polskich, to wyższy znajduje się w pobliżu szlaku. Leśną ścieżką postanowiłem na niego też się „wdrapać”.
Jagodna Północna 985 m.n.p.m., jako najwyższy punkt Gór Bystrzyckich została też przez mnie ZDOBYTA.
Idąc dalej zaplanowanym szlakiem dotarłem do Schronisko Jagodna. Schronisko znajduje się na wysokości 811 m.n.p.m. w miejscowości Spalona.
Po krótkim odpoczynku i posiłku w Schronisku Jagodna udałem się do Bystrzycy Kłodzkiej. Szedłem zielonym szlakiem wzdłuż autostrady sudeckiej, należącej do najwyżej położonych szos asfaltowych w Polsce.
Z Bystrzycy Kłodzkiej udałem się do Kłodzka na nocleg.
Przebyty szlak i potwierdzenie zdobycia szczytu
Dystans, który pokonałem wchodząc na jagodną to prawie 19 km, a czas na pokonanie jego wyniósł prawie 6 godzin. Suma podejść 365 metrów, suma zejść 690 metrów.

Jagodna to mój dwunasty zdobyty szczyt Korony Gór Polskich. Po zdobyciu Jagodnej pozostało jeszcze tylko szesnaście szczytów KGP. 

Kilka uwag praktycznych:

Jak wejść na Jagodną i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Jagodną?
Na Jagodną prowadzi szlak koloru niebieskiego. 
Najkrótszy szlak na Jagodną jest to szlak ze schroniska Jagodna położonego w miejscowości Spalona

Jaki jest czas wejścia na Jagodną i ile się idzie Jagodną?
Czas wejścia i zejścia na Jagodną od strony schroniska Jagodna wynosi około trzech godzin.

Jaki jest najpiękniejszy szlak na Jagodną?
Moim zdaniem najpiękniejszy szlak na Jagodną to szlak, którego początek jest w miejscowości Poniatów. Zejście do miejscowości Bystrzyca Kłodzka
Minusem wejścia tą drogą jest to, że do Poniatowa nie kursuje żadna komunikacja publiczna, a najbliższa miejscowość, do której dojeżdża komunikacja zbiorowa to Długopole Zdrój. Od Długopola czeka nas prawie siedmiokilometrowa wędrówka po asfalcie. Rozwiązanie, z którego ja skorzystałem to złapanie stopa. 

Jak dojechać do Długopola Zdrój?
Do Długopola Zdrój kursują autobusy PKS Kłodzko. Do Długopola Zdroju dojechać można też pociągami spółki Koleje Dolnośląskie

Czy szlak na Jagodną jest trudny?
Jagodna to najwyższy szczyt górski pasma Gór Bystrzyckich. Góra posiada dwa wierzchołki. Oznaczone są one, jako Jagodna oraz drugi, jako Jagodna Północna. Jagodna Północna mylnie nazywana też, jako Sasanka. 
Według mnie zdobycie tego szczytu należy do łatwiejszych wejść. 

Na jakiej wysokości leży Jagodna?
Jagodna leży na wysokości 977 m.n.p.m. 

Czy warto zdobyć Jagodną?
Tak. Warto wejść na Jagodną. Jagodna jest najwyższą górą w Górach Bystrzyckich. Z racji tego faktu, że jest to najwyższy szczyt tego pasma to Jagodna należy do Korony Gór Polski.

Czy na szlaku, na Jagodną znajdują się schroniska górskie?
Tak. W pobliżu szczytu Jagodnej znajduje się Schronisko Jagodna

Co znajduje się na szczycie Jagodnej?
Na szczycie Jagodnej znajduje się ponad dwudziestometrowa wieża widokowa na Jagodnej.
W pobliżu szczytu znajduje się górska ścieżka rowerowa - Singletrack Jagodna.

Jakie są ciekawostki na Jagodnej?
Ciekawostki Jagodnej:
  • Przez Jagodną przechodzi europejski dział wodny. Od strony wschodniej szczytu Jagodnej wody uchodzą do Bałtyku, a od zachodniej strony szczytu do morza Północnego.
  • W przeszłości przez Jagodną przebiegała granica pomiędzy hrabstwem Kłodzkim, a Czechami.
  • Idąc od Przełęczy Nad Porębą do rozejścia szlaków Pod Jagodną wędruje się Autostradą Sudecką. Autostrada Sudecka należy do najwyżej położonych szos asfaltowych w Polsce.

Jakie są kontrowersje Korony Gór Polskich dotyczącej Jagodnej?
Jagodna posiada dwa wierzchołki. Wierzchołek Jagodna o wysokości 977 m.n.p.m., oraz drugi Jagodna Północna o wysokości 985 m.n.p.m. Kontrowersja Korony Gór Polskich polega na tym, że ten niższy został zaliczony do projektu KGP. 
Oba wierzchołki oddalone są od siebie około czterystu metrów. Aby być w pełni osobą usatysfakcjonowaną ze zdobycia tego „najwyższego”, to do Jagodnej Północnej można dojść leśną ścieżką. 

Co widać z wieży na Jagodnej?
Z Jagodnej możemy podziwiać przepiękną panoramę na okolice Ziemi Kłodzkiej, Masyw Śnieżnika, oraz Góry Orlickie.

Czy można wjechać rowerem na Jagodną?
Na Jagodną prowadzi szutrowa droga, po której jeżdżą rowerzyści, a dodatkowo w pobliżu szczytu zlokalizowany jest Singletrack Jagodna.

Gdzie zostawić samochód pod Jagodną?
Samochód można zostawić na parkingu przy schronisku Jagodna.

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
FACEBOOK

POPRZEDNIE WYPRAWY