SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Ślęża 718 m.n.p.m. ZDOBYTA

Realizując plan zdobywania kolejnych szczytów Korony Gór Polskich, wykorzystałem wolne trzy dni wrześniowe w 2021 roku i wybrałem się do Wałbrzycha. Tam miałem swoją bazę wypadową i zgodnie z planem zdobywania szczytów KGP od lewej do prawej strony mapy postanowiłem zdobyć kolejne szczyty.
Pierwszy z nich to Ślęża 718 m.n.p.m. Drugi to Waligóra 936 m.n.p.m. Trzeci to Wielka Sowa 1015 m.n.p.m.

Ślęża 718 m.n.p.m. jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego. Należy do Korony Gór Polski, oraz Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Na jej szczycie znajdują się miedzy innymi: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Dom Turysty na Ślęży im. Romana Zmorskiego, posąg Niedźwiedź, dwunastometrowa wieża widokowa.

Przemieszczając się pociągiem i autobusem dojechałem do miejscowości Sobótka. Idąc zaplanowaną trasą odwiedziłem Wieżycę, budowlę z przełomu lat 1905–1907 o wysokości 15 m. Wieża Bismarcka na Wieżycy jest jedną ze 172 zachowanych na świecie wież Bismarcka. W Polsce wybudowano ich 40, ale pozostało ich tylko 17. 

Napotkałem też na szlaku Pannę z rybą, czyli celtycki posąg powstały około 400–200 roku p.n.e. Po zdobyciu szczytu i krótkim odpoczynku, udałem się na wieżę widokową. Tam podziwiałem rozległą panoramę okolicy na cztery strony świata. Wędrówkę zakończyłem na Przełęczy pod Wieżycą i wizytą w Domu Turysty.
Dystans, który pokonałem wchodząc na Ślężę to przeszło 15 km, a czas na pokonanie jego wyniósł 6 godzin.
Przed przejściem do foto-relacji proszę udostępnij ten wpis w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
Na szlaku
Wieża widokowa na szczycie góry Wieżyca 415 m.n.p.m.
Celtycki posąg Panny z rybą.
Ślęża 718 m.n.p.m.
Posąg Niedźwiedź.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Dom Turysty na Ślęży.
Wieża widokowa na Ślęży
Tam byłem.
Dom Turysty pod Wieżycą 280 m.n.p.m
Przełęcz pod Wieżycą 281m.n.p.m.
Widok na Masyw Ślęży z auta w drodze powrotnej.
Szlak i potwierdzenie zdobycia szczytu
Ślęża to mój siódmy zdobyty szczyt Korony Gór Polskich, a zarazem drugi, pod względem wysokości z najniższych szczytów z listy KGP. Można by stwierdzić, że srebro wśród najniższych szczytów zostało zdobyte. Po zdobyciu Ślęży pozostało jeszcze tylko 21 szczytów KGP. 

Kilka uwag praktycznych:

Jak wejść na Ślężę i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Ślężę?
Na Ślężę prowadzi kilka szlaków. Najkrótszy szlak na Ślężę jest to szlak z miejscowości Sobótka. Jest to zarazem najłatwiejszy szlak na Ślężę.

Jakie są kolory szlaków na Ślężę?
Na Ślężę prowadzą szlaki koloru: żółtego, czerwonego i niebieskiego.

Jaki jest czas wejścia na Ślężę i ile się idzie Ślężę?
Czas wejścia i zejścia na Ślężę od strony Sobótki wynosi około czterech godzin.

Jaki jest najpiękniejszy szlak na Ślężę?
Moim zdaniem najpiękniejszy szlak na Ślężę to szlak z Sobótki, a zejście niebieskim i czarnym szlakiem, przez Dom Turysty pod Wieżycą.
Zdobycie szczytu Ślęży tą trasą zajmie około pięciu godzin.

Jak dojechać do Sobótki?
Do Sobótki można dojechać pociągami spółki Koleje Dolnośląskie. Z Wrocławia kursują autobusy spółki Polbus.

Czy szlak na Ślężę jest trudny?
Ślęża to najwyższy szczyt górski Masywu Ślęży, a także całego Przedgórza Sudeckiego. Zdobycie tego szczytu należy do łatwiejszych wejść.

Na jakiej wysokości leży Ślęża?
Ślęża leży na wysokości 718 m.n.p.m.

Czy warto zdobyć Ślężę?
Tak. Warto wejść na Ślężę jest to najwyższy górski Masywu Ślęży, a także całego Przedgórza Sudeckiego. Z racji tego faktu, że jest to najwyższy szczyt tego pasma to Ślęża należy do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów.

Czy na szlaku na Ślężę znajdują się schroniska górskie?
Tak. Znajdują się schroniska górskie.

Co znajduje się na szczycie Ślęży i jakie są ciekawostki na Ślęży?
  • Pierwsza ciekawostka Ślęży to Wieżyca, budowla z przełomu lat 1905–1907 o wysokości 15 m. Wieżyca jest to budowla znana, jako Wieża Bismarcka. Jest jedną ze 172 zachowanych na świecie wież Bismarcka. W Polsce wybudowano ich 40, ale pozostało ich tylko 17.
  • Druga ciekawostka Masywu Ślęży jest to Panna z rybą, czyli celtycki posąg powstały około 400–200 roku p.n.e.

Na Szczycie Ślęży znajdują się miedzy innymi:

Co widać ze Ślęży?
Przy dobrej widoczności widać Wrocław ze Sky Tower na czele. Ponieważ widok z wieży widokowej rozpościera się na cztery strony świata ze szczytu Ślęży widać Karkonosze, Góry Sowie masyw Śnieżnika, Góry Opawskie i Zalew Mietkowski.

Czy można palić ogniska na Ślęży?
W pobliżu schroniska jest przewidziane miejsce do palenia ognisk na Ślęży.

Gdzie zostawić samochód pod Ślężą?
Samochód można zostawić na parkingach w Sobótce.

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
Powrót do: