SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Polańczyk odwiedzony

Chcąc poczuć piękno Bieszczad, które jest zawarte w piosence „Zielone wzgórza nad Soliną, to na wiosnę 2021 roku postanowiłem się wybrać do Polańczyka.  
Polańczyk to miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim. Natomiast jezioro Solińskie jest to sztuczny zbiornik wodny wybudowany w latach 1961–1968, o pojemności 472 mln m³ i powierzchni  22 km². Na jeziorze znajduje się zapora wodna, która ma 82 m wysokości i 664 m długości i jest najwyższą budowlą tego typu w Polsce.

Przed przejściem do foto-relacji, proszę wyróżnij ten wpis w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
Polańczyk
Jezioro Solińskie
Bieszczadzkie drezyny rowerowe
Jako „mały miłośnik kolei” nie mogłem sobie odmówić przejażdżki na drezynach kolejowych. Przejazd odbywał się na malowniczą linią kolejową 108, którą zbudowano w 1872 roku. Drezyny rowerowe napędzane są siłą własną mięśni nóg. Stacja początkowa to Uherce Minerale, pośrednia Uherce Tunel i końcowa Jankowce. A potem czas w drogę powrotną. Powrót jest trochę lżejszy, bo jedzie się z górki. W obie strony dystans do pokonania to prawie 11 kilometrów. 

Ogród Biblijny
Kabajka 606 m.n.p.m.
Szlak „Perła Polańczyka”, jest to znakowany żółty szlak turystyczny, a czas jego przejścia zajmuje około 2 godzin. Najwyższym punktem tego szlaku jest szczyt Kabajka o wysokści 606 m.n.p.m. Najpiękniejszym miejscem tego szlaku jest punkt widokowy Horb na wysokości 560 m.n.p.m. Z punktu widokowego roztacza się piękny widok na jezioro Solińskie i Polańczyk. 
Po odwiedzeniu Polańczyka, będąc w Bieszczadach przemieściłem się do Ustrzyk Dolnych. Należąc już oficjalnie do Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich, postanowiłem zdobyć swój pierwszy szczyt z listy KGP. Była to Tarnica o wysokości 1346 m.n.p.m. Relację z tej wyprawy znajdziesz na stronie głównej serwisu w dziale: "Korona Gór Polskich". 

Kilka uwag praktycznych:

Co warto zobaczyć w Polańczyku i w okolicy?
Polańczyk to miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim. Z racji, że jest to miejscowość uzdrowiskowa znajdują się tutaj obiekty sanatoryjno – lecznicze. Dla osób przybywających do Polańczyka, została przygotowana różnorodna propozycja turystyczno – rekreacyjna. Poniżej znajdują się ciekawe miejsca i atrakcje w Polańczyku oraz atrakcje w okolicach Polańczyka.

1. Jezioro Solińskie.
Jezioro Solińskie jest to sztuczny zbiornik wodny wybudowany w latach 1961–1968, o pojemności 472 mln m³ i powierzchni 22 km². Działają tutaj liczne mariny, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Można też skorzystać z oferty rejsu statkami po jeziorze Solińskim.

2. Zapora wodna w Solinie.
Na jeziorze Solińskim znajduje się wodna zapora Solina, która ma 82 m wysokości i 664 m długości i jest najwyższą budowlą tego typu w Polsce. Zapora w Solinie jest też największą zaporą w Polsce. Aby powstało jezioro oraz zapora należało wysiedlić mieszkańców kilku miejscowości i zalać teren obecnego jeziora Solińskiego.

3.Kolej gondolowa w Solinie.
Kolej gondolowa została uruchomiona 1 lipca 2022. Ciekawostką jest to, że trzecia podpora kolejki jest najwyższą podporą kolei w Polsce. W najwyższym punkcie gondole znajdują się na wysokości 102 metrów. Kolej gondolowa w Solinie dociera ze stacji Plaszy do stacji Jawor w czasie około 6 minut. Na Górze Jawor znajduje się wieża widokowa, na której taras widokowy prowadzi 247 schodów.

4. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku.
Historia Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku sięga 1909 roku, kiedy to została wzniesiona kaplica. W 1948 roku została erygowana Parafia Rzymskokatolicka. W 1999 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium. W kościele znajduje się cudowny obraz, którego historia sięga wydarzenia z XVIII wieku, a bezpośrednio przy sanktuarium znajduje się cudowne źródełko. Sanktuarium położone jest przy ulicy Bieszczadzkiej w Polańczyku.

5. Amfiteatr w Polańczyku.
Amfiteatr położny jest w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Solińskiego. Amfiteatr w Polańczyku to teatr letni, w którym w okresie wakacyjnym odbywają się liczne koncerty i imprezy plenerowe. Na widowni może zasiąść około 500 osób. Projekt amfiteatru został sfinansowany ze środków unijnych. Amfiteatr zlokalizowany jest przy ulicy Zdrojowej.

6. Trasy spacerowe w Polańczyku.
Ścieżki spacerowe w Polańczyku to oferta dla aktywnych turystów. Wśród ścieżek spacerowych w Polańczyku należy wymienić cztery:
  • Ścieżka spacerowa Niebieska Łezka. Kolor szlaku to niebieski. Wiedzie wokół jeziora Myczkowskiego. Czas przejścia to około 6 godzin. Trasa długa, ale nie trudna.
  • Ścieżka spacerowa Zielone Wzgórza Nad Soliną. Któż z nas nie zna tej piosenki? Kolor szlaku to czerwony. Czas przejścia to około 5 godzin.
  • Ścieżka spacerowa Cypel Polańczyka. Kolor szlaku to zielony, a czas przejścia to około 2 godzin.
  • Ścieżka spacerowa Perła Polańczyka. Kolor szlaku to żółty. Czas przejścia to około 2 godzin.
Najwyższym punktem tego szlaku jest szczyt Kabajka o wysokości 606 m.n.p.m. Najpiękniejszym miejscem tego szlaku jest punkt widokowy Horb na wysokości 560 m.n.p.m. Z punktu widokowego roztacza się piękny widok na jezioro Solińskie i Polańczyk.

7. Bieszczadzkie drezyny rowerowe.
Warto wybrać się do pobliskiej miejscowości Uherce Minerale. Jako „mały miłośnik kolei” polecam atrakcję przejazdu takim środkiem lokomocji. Bieszczadzkie drezyny rowerowe napędzane są siła własnych mięsni. Będziemy wiec zarazem maszynistą i „silnikowym” w jednym. Warto poczuć wiatr we włosach. Wrażenia, widoki gwarantowane i niezapomniane.
Historia bieszczadzkich drezyn rowerowych sięga 2015 roku, przejazd odbywa się malowniczą linią kolejową nr 108. Ciekawostką jest to, że jest to największe takie przedsięwzięcie w Polsce i zarazem w Europie.

8. Ogród Biblijny Myczkowce.
Poświęcenie i otwarcie odbyło się 17 maja 2010 roku. Ogród Biblijny Myczkowce to miejsce, w którym zostały posadzone rośliny wymienione w Biblii. Wprowadzają człowieka w wydarzenia przedstawione w Piśmie Świętym.

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
Powrót do: