Kilka uwag praktycznych:
Jak wejść na Skrzyczne i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Skrzyczne?
Na Skrzyczne prowadzi kilka szlaków. Najkrótszym szlakiem jest szlak ze Szczyrku. Na Skrzyczne nie ma łatwego szlaku, gdyż każdy wybrany z nich będzie albo długi, albo stromy.
Jakie są kolory szlaków na Skrzyczne?
Na Skrzyczne od strony Szczyrku prowadzą dwa szlaki niebieski i zielony. W zależności od miejsca rozpoczęcia wędrówki na szczyt prowadzą też szlaki koloru czerwonego i żółtego.
Jaki jest czas wejścia na Skrzyczne i ile się idzie Skrzyczne?
Czas wejścia i zejścia Skrzyczne od strony Szczyrku wynosi około czterech godzin. Czas tylko wejścia szlakiem czerwonym od Węgierskiej Górki to prawie czas siedmiu godzin. Od strony miejscowości Ostre czas wejścia i zejścia to trzy i pół godziny.
Jak dojechać do Szczyrku?
Czy szlak na Skrzyczne jest trudny?
Skrzyczne to najwyższy szczyt górski w Beskidzie Śląskim. Zdobycie tego szczytu należy do trudniejszych i stromych wejść.
Na jakiej wysokości leży Skrzyczne?
Skrzyczne leży na wysokości 1257 m.n.p.m.
Czy warto zdobyć Skrzyczne?
Tak. Warto wejść na Skrzyczne jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Z racji tego faktu, że jest to najwyższy szczyt tego pasma to Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.
Czy na szlaku na Skrzyczne znajdują się schroniska górskie?
Jeżeli idziemy od strony miejscowości Kamesznica Górna to na szlaku znajduje się
schronisko Przysłop pod Baranią Górą. Należy pamiętać, że zdobycie szczytu tym szlakiem wiąże się z długą prawie siedmiogodzinną wędrówką. Jednakże czas tej wędrówki wynagrodzą nam widoki, bo idąc tym szlakiem, a także szlakiem od miejscowości Węgierska Górka będziemy wędrować granią gór, a to jest najpiękniejsze w wędrowaniu po górach. Idąc niebieskim szlakiem turystycznym wzdłuż kolei krzesełkowej, znajduje się stacja pośrednia gdzie można skorzystać z oferty baru.
Czy na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko górskie?
Jak dotrzeć na Skrzyczne oprócz wędrówki na nogach i czy kursuje na Skrzyczne kolejka?
Jakie ciekawostki można napotkać wędrując na Skrzyczne?
Pierwsza ciekawostka to ta dotycząca
kolejki na Skrzyczne, która była wybudowana, jako pierwsza w Polsce kolej krzesełkowa.
Druga to ta dotycząca Baraniej Góry. Otóż u podnóża tej góry znajdują się Wykapy Czarnej Wisełki, są to oczka wodne, które tworzą mały strumyk. Strumyk ten jest początkiem Czarnej Wisełki. Czarna Wisełka łączy się z Białą Wisełką w jeziorze Czarniańskim. Po połączeniu się tych dwóch potoków w jeziorze Czarniańskim, wypływający potok nosi nazwę Wisełka. Po połączeniu się z dopływem Malinka w miejscowości Nowa Osada płynąca rzeka nosi wtedy oficjalnie nazwę Wisła.
Rzeka Wisła jest najdłuższą rzeką Polski o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką wpływającą do morza Bałtyckiego.
Wobec powyższych faktów będąc przy Wykapach Czarnej Wisełki można śmiało stwierdzić, że jest się na początku biegu rzeki Wisły. Według mojej najlepszej wiedzy Wykapy Czarnej Wisełki są uważane za początek Wisły, stąd rzeka Wisła bierze swój początek biegu.
Ile się czasu idzie ze Skrzycznego do Baraniej Góry?
Czas potrzebny na przebycie szlaku ze Skrzycznego na Baranią Górę wynosi trzy i pól godziny. Według mnie jest to najpiękniejszy szlak Beskidu Śląskiego. Barania Góra jest o wysokości 1215 m.n.p.m. i jest drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Śląskiego.
Co widać ze Skrzycznego?
Pod szczytem góry znajduje się platforma widokowa. Z platformy można podziwiać przepiękną panoramę na Szczyrk i pasmo Beskidu Żywieckiego.