SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Kłodzka Góra 757 m.n.p.m. ZDOBYTA.

W czwarty dzień pobytu urlopowego w Kłodzku, w październiku 2021 roku po zdobyciu: szczytu Góra Orlica 1084 m.n.p.m.
a także szczytu ra Jagodna 977 m.n.p.m.
postanowiłem zdobyć kolejny szczyt należący do Korony Gór Polskich.
Wiadomo będąc w Kłodzku nie mogło być inaczej i wybór padł na Kłodzką Górę.
Kłodzka Góra 757 m.n.p.m. jest położona w paśmie górskim o nazwie Góry Bardzkie. 
FOTO-RELACJA Z WYPRAWY
Przed przejściem do foto-relacji proszę udostępnij ten wpis w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
Bardo Śląskie
We wczesnych godzinach porannych pojechałem pociągiem do miejscowości Bardo Śląskie. Jeszcze było ciemno, a ja udałem się na zaplanowany wcześniej szlak.
Szedłem wzdłuż Drogi Krzyżowej, oraz stacjami Siedmiu Boleści Matki Bożej. Odwiedziłem Ruiny Zamku Średniowiecznego z XIV wieku.
Kaplica i źródełko Maryi
Doszedłem do miejsca gdzie znajduje się Kaplica i źródełko Maryi w Bardzie Śląskim.
Według legendy jest to miejsce, w którym został uzdrowiony Czech, a woda jest uznawana za leczniczą. Według tej legendy obejście trzykrotne Kaplicy może pomóc w znalezieniu dobrej żony, a woda wypływająca ze źródełka Maryi korzystnie wpływa na choroby oczu. 
Obryw Skalny
Po „górskim śniadaniu” i chwili odpoczynku udałem się w dalszą wędrówkę. Doszedłem do punktu widokowego nazywanego, jako Obryw Skalny Bardo.
Obryw Skalny w Bardzie Śląskim jest idealnym punktem widokowym, z którego rozpościera się przepiękna panorama na miasto, okoliczne pasma górskie i zakola rzeki Nysy Kłodzkiej.
Kaplica Matki Bożej Płaczącej
„Niekończącymi się schodami”, wzdłuż Drogi Krzyżowej, oraz stacjami Siedmiu Boleści Matki Bożej szedłem w kierunku, gdzie znajduje się Górska Kaplica Matki Bożej Płaczącej w Bardzie Śląskim.
Według legendy objawiła się tutaj Matka Boża, która swoim płaczem ostrzegła mieszkańców Barda o nadciągającej wojnie. 
Za Kaplicą znajduje się odcisk stopy Matki Bożej.
Odcisk stopy Matki Bożej.
Ostra Góra 751 m.n.p.m.
Po krótkiej modlitwie i chwili zadumy po przez Przełęcz Łaszczową, gdzie prowadził stary trakt handlowy, uważany za odnogę szlaku bursztynowego zacząłem się „wspinać" pod Ostrą Górę.
Ostra Góra 751 m.n.p.m. Jest to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich. Nazwa Ostra Góra jest naprawdę adekwatna, bo podejście na szczyt Góry Ostrej jest naprawdę „ostre”.
Zmęczenie po podejściu.
Szeroka Góra 766 m.n.p.m.
Leśnymi ścieżkami dotarłem do Góry Szerokiej.
Najnowsze pomiary wykazały, że najwyższy szczyt Gór Bardzkich to Szeroka Góra 766 m.n.p.m. Szczyt jest wyższy od Kłodzkiej Góry. 
Na szczycie Szerokiej Góry znajduje się charakterystyczna antena satelitarna z podaną wysokością.
Kłodzka Góra 757 m.n.p.m.
Wróciłem na szlak i po kilku minutach marszu, moim oczom ukazała się „świszcząca” wieża widokowa na Kłodzkiej Górze.
Zrobiłem kilka pamiątkowych zdjęć, aby utrwalić kolejne zdobywane szczyty Korony Gór Polskich. Wbiłem pieczątki do książeczki Korony Góry Polskich, które znajdują się w drewnianej skrzyneczce na szczycie.
Wieża widokowa Kłodzka Góra
Dzisiejszego dnia, w porównaniu do trzech poprzednich dni dopisała mi pogoda. Nie było ani mgły, ani chmur. 
Z punktu widokowego wieża Kłodzka Góra widoki były gwarantowane. Po przejściu ponad 160 schodów i ponad 30 metrów w górę, mogłem podziwiać przepiękną panoramę na: Góry Orlickie, Góry Bardzkie, Góry Sowie, a także Masyw Śnieżnika i miasto Kłodzko.
Wieża na Kłodzkiej Górze ma ponad 30 metrów, dzień w którym ja byłem był wietrzny. Na górze niczym na statku trochę bujało.
Ostra Góra 751 m.n.p.m. Tam byłem.
Jedlak 658 m.n.p.m. i Obszerna 573 m.n.p.m.
Chcąc sobie wynagrodzić poprzednie trzy dni braku widoczności w górach, to mimo wiatru spędziłem prawie godzinę na wieży widokowej Kłodzkiej Góry.
Nieco zmarznięty przez szczyty Jedlak 658 m.n.p.m. i Obszerna 573 m.n.p.m. doszedłem do miejsca dawnego Zajazdu Kukuła obecnie Dom Krawca, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą na miasto Kłodzko.
Tam byłem.
Zajazd Kukuła - Panorama na Kłodzko
Szlakiem, który jest wytyczony przez łąkę udałem się do Kłodzka.Zdobyciem Kłodzkiej Góry zakończyłem swoją październikową wyprawę do Kotliny Kłodzkiej.
Przebyty szlak i potwierdzenie zdobycia szczytu
Dystans, który pokonałem wchodząc na Kłodzką Górę to prawie 18 km, a czas na pokonanie jego wyniósł 8 godzin. Suma podejść 845 metrów, suma zejść 815 metrów.

Kłodzka Góra to mój trzynasty zdobyty szczyt Korony Gór Polskich. Po zdobyciu Kłodzkiej Góry pozostało jeszcze tylko piętnaście szczytów KGP. 

Kilka uwag praktycznych:

Jak wejść na Kłodzką Górę i który szlak jest najłatwiejszy i najprostszy na Kłodzką Górę?
Na Kłodzką Górę prowadzi szlak koloru żółtego i niebieskiego. 
Najkrótsze szlaki na Kłodzką Górę to żółty szlak z Kłodzka lub niebieski szlak z miejscowości Bardo Śląskie

Jakie są kolory szlaków na Kłodzką Górę?
Jak już wcześniej wspomniałem na Kłodzką Górę w zależności od miejsca rozpoczęcia wędrówki prowadzą szlaki koloru: żółtego i niebieskiego. 

Jaki jest czas wejścia na Kłodzką Górę i ile się idzie Kłodzką Górę?
Czas wejścia i zejścia na Kłodzką Górę od strony Kłodzka wynosi około sześciu godzin. 
Od strony Barda Śląskiego na Kłodzką Górę czas wejścia i zejścia jest podobny i też wynosi około sześciu godzin. 

Jaki jest najpiękniejszy szlak na Kłodzką Górę?
Moim zdaniem najpiękniejszy szlak na Kłodzką Górę to szlak z Barda Śląskiego, a zejście do Kłodzka. 
Wiedzie on wzdłuż Drogi Krzyżowej, oraz stacje Siedmiu Boleści Matki Bożej. Idąc tym szlakiem warto nieco zboczyć ze szlaku i udać się na Obryw Skalny w Bardzie. 
Napotkamy też dwie kaplice. W pierwszej z nich według legendy jest to miejsce, w którym został uzdrowiony Czech. W drugiej kaplicy objawiła się Matka Boża, która swoim płaczem ostrzegła mieszkańców Barda o nadciągającej wojnie, a za Kaplicą znajduje się odcisk stopy Matki Bożej.
W Kaplicy Matki Bożej Płaczącej, czyli tej drugiej w okresie letnim w niedzielę o godzinie 11:00 sprawowana jest Msza św. Warto, więc zaplanować tę górską wycieczkę w niedzielne letnie dni. 

Jak dojechać do Barda Śląskiego?
Do Barda Śląskiego najlepiej dojechać pociągiem spółki Koleje Dolnośląskie.
Do Barda Śląskiego kursują też busy przewoźnika Pw Beskid Przewozy.

Czy szlak na Kłodzką Górę jest trudny?
Kłodzka Góra to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Bardzkich. 
Zdobycie tego szczytu według mnie należy do łatwiejszych wejść. Jednakże wejście od strony Barda Śląskiego wiążę się z podejściem przez szczyt Ostrej Góry, trzeciego pod względem wysokości szczytu Gór Bardzkich. Wejście na Ostrą Górę wiąże się z „małym” wysiłkiem. 

Na jakiej wysokości leży Kłodzka Góra?
Najnowsze pomiary wykazały, że Kłodzka Góra leży na wysokości 757 m.n.p.m. Klub Korony Gór Polskich uznaje wcześniejsze pomiary i podaje wysokość 765 m.n.p.m.

Czy warto zdobyć Kłodzką Górę?
Tak. Warto wejść na Kłodzką Górę. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt w paśmie gór Bardzkich. Kłodzka Góra należy do Korony Gór Polski

Czy na szlaku na Kłodzką Górę znajdują się schroniska górskie?
W przeszłości znajdowało się schronisko górskie znane, jako Zajazd Kukuła. Obecnie jest to prywatny pensjonat z restauracją o nazwie Dom Krawca

Co znajduje się na szczycie Kłodzkiej Góry?
Kłodzka Góra jest położna na polanie. Na Kłodzkiej Górze znajduje się wiata turystyczna gdzie można odpocząć po trudach górskiej wędrówki. Jest na Kłodzkiej Górze miejsce przewidziane do rozpalenia ogniska. Znajdziemy też tabliczki z podaną wysokością, przy których można zrobić pamiątkowe zdjęcia z wejścia, a także skrzyneczkę z pieczątkami do książeczki Korony Góry Polskich.
Niewątpliwie największą atrakcją Kłodzkiej Góry jest ponad 30-to metrowa wieża widokowa na Kłodzkiej Górze. 

Co widać z wieży widokowej na Kłodzkiej Górze?
Z wieży widokowej na Kłodzkiej Górze można podziwiać przepiękną panoramę na: Góry Orlickie, Góry Bardzkie, Góry Sowie, a także Masyw Śnieżnika i miasto Kłodzko.

Jakie są kontrowersje Korony Gór Polskich Kłodzkiej Góry?
Kontrowersją Kłodzkiej Góry jest jej wysokość. Najnowsze pomiary wykazały, że Kłodzka Góra leży na wysokości 757 m.n.p.m. Wyższym szczytem jest Szeroka Góra o wysokości 766 m.n.p.m. Szeroka Góra jest wyższa od Kłodzkiej Góry o dziewięć metrów odbierając jej tym samym palmę pierwszeństwa. 
Aby być w pełni osobą usatysfakcjonowaną ze zdobycia tego „najwyższego”, to do Szerokiej Góry można dojść leśną ścieżką. 

Gdzie zostawić samochód pod Kłodzką Górą?
Od strony Kłodzka samochód najbliżej Kłodzkiej Góry można zostawić na parkingu przy Domu Krawca (Kukuła). Przy tym parkingu znajduje się też punkt widokowy z panoramą na miasto Kłodzko.
Od strony Barda Śląskiego samochód najbliżej Kłodzkiej Góry można zostawić na parkingu przy ulicy Skalnej. Jest to miejsce początku wejścia na szlak.

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
FACEBOOK

POPRZEDNIE WYPRAWY