SAMOTNIE PRZEZ KORONĘ GÓR POLSKICH

Zaproszenie na wyprawę w Góry Wałbrzyskie. 

Zapraszam Cię na wyprawę z Waldkiem w Góry Wałbrzyskie i wspólne spędzenie czasu, w terminie 19 – 26 stycznia 2025 roku pod hasłem „Wieże Wałbrzyskie”.
Skoro hasło tej wyprawy „Wieże Wałbrzyskie”, to niewątpliwie największą atrakcją tego wyjazdu będzie wejście na: 7 wież, 2 tarasy i niezliczone punkty widokowe, z których można podziwiać rozległe panoramy. 

Moja ostatnia wyprawa w 2024 roku była właśnie w Góry Wałbrzyskie, więc nowy 2025 rok też chcę przywitać w tych górach, a zarazem otworzyć kolejny rok wypraw. Pozostał mi też mały niedosyt z tej ostatniej wyprawy i chęć zdobycia jeszcze kilku szczytów, których nie zdążyłem „zaliczyć” w 2024 roku. Myślałem też o zimowym, (chociaż do marca) odwieszeniu butów górskich na kołki, ale że dostałem kilka dni wolnego, a nogi swędzą, to czas jechać w góry. 

Atutem tej wyprawy będzie zdobycie dwóch szczytów należących do projektu Korony Gór Polskich. Szczytu Waligóra 934 m.n.p.m., oraz szczytu Chełmiec 850 m.n.p.m. Według wcześniejszych pomiarów szczyt ten miał wysokość 869 m.n.p.m. Błąd pomiaru polega na tym, że punkt pomiarowy został usytuowany na szczycie wieży widokowej Chełmca. Według tych (najnowszych) pomiarów Góra Borowa 853 m.n.p.m., jest o trzy metry wyższa od Chełmca 850 m.n.p.m.

Niewątpliwie zaletą tej wyprawy będzie wejście na szczyt Góry Borowej. Góra Borowa 853 m.n.p.m., to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Gór Dolnego Śląska. Na szczycie znajduje się prawie 17 metrowa wieża widokowa wybudowana w 2017 roku. Projekt wieży został nagrodzony, jako najlepszy projekt 2017 roku.
Idąc na Górę Borową szlak wiedzie tzw. droga przez mękę na Borową. 

Szczególną atrakcją tej wyprawy będzie pobyt i zwiedzanie Zamku Książ (wraz z pobytem w Palmiarni, na stadninie koni i odwiedzeniu ruin Starego Książa). Przewiduję też relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.

A teraz trochę o paśmie Gór Wałbrzyskich. Góry Wałbrzyskie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, w całości położone w Polsce. Najwyższy szczyt to Góra Borowa 853 m.n.p.m. Pasmo to przebiega na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód. 
Do wyróżniających się w krajobrazie szczytów należy zaliczyć także Trójgarb (jeden ze szczytów, którego nie zdążyłem zdobyć podczas wyprawy w 2024 roku). Inne szczyty to: Kozioł, Wołowiec, Mały Wołowiec. Teren Gór Wałbrzyskich należy w całości do dorzecza Odry.
Zapewne można by pisać w nieskończoność o Górach Wałbrzyskich, ale jest tyle tego, że na tym zakończę.

Poniżej znajduje się ramowy i bogaty program wyprawy, dlatego zapraszam Cię na wędrówkę po górach, wspólne spędzenie czasu i niezapomnianą górską przygodę. 


Przed przejściem do programu, proszę udostępnij go w jednym z poniższych serwisów społecznościowych. DZIĘKUJĘ :-)
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU
Dzień I 19 stycznia (niedziela)
Przyjazd do Wałbrzycha. Zakwaterowanie i aklimatyzacja.
Dzień II 20 stycznia (poniedziałek)
W pierwszy dzień trekkingu górskiego przewiduję wejście na trzy wieże widokowe:
1. Wieża na szczycie Trójgarbu.
2. Wieża Anny – Szczawno-Zdrój.
3. Wieża na Wzgórzu Gedymina.

Godzina 08:13 wyjazd pociągiem ze stacji Wałbrzych Centrum do stacji Witków Śląski. 

Przemarsz: Witków – Witkowskie Rozdroże - Przełęcz pod Trójgarbem – Trójgarb – Lubomińskie Siodło – Bacówka pod Trójgarbem (ruiny) – Lubomin – Szczawno-Zdrój – Park Szczawno-Zdrój - Wieża Anny – Stróżek – Wzgórze Gedymina – Wałbrzych. 

Czas marszu ok. 6 godzin, dystans 19 kilometrów, suma podejść 530 metrów, suma zejść 560 metrów. Czas spędzony na szlaku około 8 godzin.

1. Witków. Wieś położona w województwie dolnośląskim, u podnóża Trójgarbu.
2. Witkowskie Rozdroże. Rozdroże szlaków na wysokości 518 m.n.p.m. w tym miejscu zaczyna się podejście na szczyt Trójgarbu.
3. Przełęcz pod Trójgarbem. Przełęcz na wysokości 746 m.n.p.m.
4. Trójgarb. Wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 758 i 741 m.n.p.m. 
Na wzniesieniu tym znajduje się wieża widokowa o wysokości 27 metrów, na którą prowadzi 160 schodów. Otwarcie wieży odbyło się 29 grudnia 2018 roku.
Zdobycie szczytu Trójgarbu będzie dopełnieniem wyprawy z 2024 roku.
5. Lubomińskie Siodło. Rozdroże górskie na wysokości 624 m.n.p.m.
6. Bacówka pod Trójgarbem (ruiny). Nieistniejące górskie schronisko turystyczne, położone na wysokości około 500 m.n.p.m. 
Bacówka zbudowana została przez PTTK w latach 1977–1984. W sierpniu 2009 bacówka została uznana za najgorsze schronisko górskie w rankingu sporządzonym przez Polski magazyn turystyki górskie, potem schronisko zostało oficjalnie zamknięte. W 2017 roku obiekt został rozebrany.
7. Lubomin. Stara śródgórska wieś, położona na wysokości od 430 do 520 m.n.p.m.
8. Szczawno-Zdrój. Miasto uzdrowiskowe, na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Pogórza Wałbrzyskiego w bezpośrednim kontakcie z Wałbrzychem. Leży na wysokości ok. 410 m.n.p.m. u podnóża góry Chełmiec (850 m.n.p.m.). 
Jednym z atutów tego miasta jest park zdrojowy założony w 1812 roku, znajdujący się w uzdrowiskowej części miasta. Na terenie parku znajduje się miedzy innymi wieża zegarowa Anny, wzniesiona w stylu neogotyckim w 1818 roku, dla uczczenia księżnej Anny von Hochberg (1770–1830) z rodziny Anhalt-Köthen-Pless
9. Stróżek. Szczyt o wysokości 517 m.n.p.m.
10. Wzgórze Gedymina. Wzniesienie o wysokości 532 m.n.p.m. między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem. 
Na szczycie znajduje się 33 metrowa wieża widokowa otwarta w 2022 roku.
Zejście do Wałbrzycha. 
Czas wolny, wspólna biesiada i nocleg. 
Dzień III 21 stycznia (wtorek)
Podczas pobytu w 2024 roku podczas trekkingu na Górę Borową „nie trafiłem w okienko pogodowe”. Dlatego chcę powtórzyć raz jeszcze wejście na tę górę. Góra Borowa 853 m.n.p.m., to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. 
W dniu tym, zgodnie z hasłem wyprawy „Wieże Wałbrzyskie”, plan tego dnia ułożyłem tak, aby odwiedzić dwa kolejne punkty widokowe. Będzie to:
1. Wieża na Górze Borowej
2. Taras widokowy na zboczu Gomólnika Małego. 
Oczywiście mam małą nadzieję, że w ten dzień będzie idealna pogoda. 

Godzina 08:33 wyjazd pociągiem ze stacji Wałbrzych Centrum do stacji Jedlina-Zdrój Borowa. 
Pociąg będzie jechał najdłuższym tunelem w Polsce.

Przemarsz: PKP Jedlina-Zdrój Borowa – Pod Małym Wołowcem – Mały Wołowiec – Wołowiec – Kozioł – Przełęcz Kozia – Góra Borowa – Ptasie Rozdroże – Rogowiec – Skalna Brama – Przełęcz pod Gomólnikiem Małym - Gomólnik Mały - Muflonowa Perć – PKP Głuszyca.

Czas marszu ok. 5 godzin, dystans 15 kilometrów, suma podejść 770 metrów, suma zejść 815 metrów. Czas spędzony na szlaku około 7 godzin.
1. PKP Jedlina-Zdrój Borowa. Przystanek kolejowy w Jedlinie-Zdroju. Ciekawostką tego przystanku jest to, że jest to kolejowy przystanek na żądanie. Od 10 grudnia 2023 roku nastąpiła zmiana nazwy przystanku z Jedlina Górna na Jedlina-Zdrój Borowa
2. Tunel pod Małym Wołowcem. Tunel ten jest to najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Jest on podwójnym tunel kolejowym, znajdującym się pod górą Mały Wołowiec.
3. Przełęcz Kozia 653 m.n.p.m. Przełęcz oddzielające masyw Borowej 853 m.n.p.m. od Kozła 774 m.n.p.m.
4. Góra Borowa 853 m.n.p.m. Najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Gór Dolnego Śląska
Do Korony Gór Polski zaliczony został pobliski Chełmiec, który podczas ustalania Korony uważany był za wyższy, ze względu na to, że instrumenty pomiarowe umieszczono na wieży widokowej.

Na szczycie znajduje się prawie 17 metrowa wieża widokowa wybudowana w 2017 roku. Projekt wieży został nagrodzony, jako najlepszy projekt 2017 roku.
Idąc na Górę Borową szlak wiedzie tzw. droga przez mękę na Borową. 
5. Ptasie Rozdroże. Rozdroże na wysokości 753 m.n.p.m.
6. Rogowiec 870 m.n.p.m. Szczyt zwieńczony ruinami zamku Rogowiec z końca XIII wieku. Zamek w Rogowcu jest to najwyżej położony zamek w Polsce.
Ze szczytu roztacza się szeroka panorama na: Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne.
7. Skalna Brama 830 m.n.p.m. Najbardziej znana formacja skalna w Górach Suchych.
8. Przełęcz pod Gomólnikiem Małym. Przełęcz na wysokości 743 m.n.p.m.
9. Gomólnik Mały 807 m.n.p.m. Wzniesienie położone jest na zachód od miejscowości Głuszyca. W 2023 roku na zboczu Gomólnika Małego został otwarty taras widokowy.
10. Muflonowa Perć. Część szlaku nawiązująca nazwą do Orlej Perci czy Perci Akademików, ale o znacznie łatwiejszym stopniu trudności.
11. PKP Głuszyca. Stacja kolejowa znajdująca się na linii 286. Pierwotnie była stacją na trasie Berlin – Wiedeń.
W godzinach popołudniowych relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.
Czas wolny, wspólna biesiada i nocleg. 
Dzień IV 22 stycznia (środa)
Dzień odpoczynku. Całodniowy wyjazd do Zamku Książ.
Godzina 09:37 wyjazd autobusem miejskim numer 12 z przystanku Chrobrego-Plac Grunwaldzki do Zamku Książ.

1. Zamek Książ. Jest to zabytkowy obiekt, którego początki datuje się na X wiek. Jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich.
Pobyt w ogrodach zamkowych
2. Zamek Stary Książ. Ruiny XIX wiecznego romantycznego Zamku Stary średniowiecznego zamku piastowskiego zbudowanego przez księcia jaworskiego Bolka I Surowego.
3. Stadnina Koni Książ. Stado Ogierów Książ powstało w roku 1947, wybudowanych w XVIII wieku dla księcia Hochberga.
4. Palmiarnia Wałbrzych. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Budowla palmiarni została zainicjowana przez księcia Jana Henryka XV i została wybudowana w latach 1911-1914. Koszt budowy palmiarni to przeszło siedem milionów marek w złocie. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów wypełnionych zastygła lawą z wulkanu Etna, z których do dnia dzisiejszego są stworzone groty i ściany dla roślin. 
Zasadzone zostały palmy daktylowe, stworzono ogród japoński rosarium, ogród owocowo – warzywny. Jan Henryk XV wszystko to stworzył dla swej przyszłej żony Daisy, która tak bardzo zauroczona prezentem wypowiedziała sakramentalne tak 8 grudnia 1891roku.
Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stron świata.
Powrót do Wałbrzycha. W godzinach wieczornych relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.
Czas wolny, wspólna biesiada i nocleg.
Dzień V 23 stycznia(czwartek)
W kolejny dzień górskich wędrówek zaplanowałem wejście na szczyt należący do projektu Korony Gór Polskich – Chełmiec 850 m.n.p.m. 
Chełmiec jest drugim, co do wysokości szczytem w tym paśmie górskim (wyższa jest Góra Borowa 853 m.n.p.m.). Jak już wcześniej wspominałem błąd pomiarowy polega na tym, iż punkt pomiarowy został usytuowany na szczycie wieży widokowej Chełmca.
Podczas pobytu w sierpniu 2021 roku podczas zdobywania Chełmca zabrakło mi wiedzy o szczycie Mały Chełmiec. Obecnie zaplanowana przeze mnie trasa wiedzie przez ten szczyt.
Po zejściu z Chełmca chcę jeszcze odwiedzić Starą Kopalnię w Wałbrzychu.

Trzymając się hasła tej wyprawy „Wieże Wałbrzyskie”, zaplanowałem odwiedzenie dwóch wież widokowych, oraz jednej platformy widokowej. 
1. Platforma widokowa na Paluchu.
2. Wieża widokowa na Chełmcu.
3. Wieża w Starej Kopalni.

Godzina 08:13 wyjazd pociągiem ze stacji Wałbrzych Centrum do stacji Boguszów-Gorce.

Przemarsz: Boguszów-Gorce – Kopisko - Paluch – Rosochatka – Chełmiec Mały – Chełmiec – Czarny Most –Stara Kopalnia.

Czas marszu ok. 3 godzin, dystans 10 kilometrów, suma podejść 400 metrów, suma zejść 500 metrów. Czas spędzony na szlaku około 4 godzin. Do tego czasu trzeba doliczyć czas na zwiedzanie Starej Kopalni (przewiduję ok. 2 godzin). 
1. Boguszów-Gorce. Leży na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych. Na terenie miasta istniały dwie kopalnie. Boguszów-Gorce to największe miasto powiatu Wałbrzyskiego.
2. Ratusz w Boguszowie-Gorcach. Mieści się w najstarszej dzielnicy miasta, został wzniesiony przez Christopha Köhlera. Rynek miejski w Boguszach-Gorcach jest najwyżej położonym rynkiem w Polsce. Zarazem ratusz również jest najwyżej położonym ratuszem w Polsce. Znajduje się on na wysokości 591 m.n.p.m. Według mojej wiedzy jest to jedyny na świecie rynek, na którego placu działał szyb górniczy.
3. Droga Krzyżowa Górniczego Trudu. Szlak na Chełmiec wiedzie wzdłuż Drogi Krzyżowej. Ta Droga Krzyżowa, nazwana jest, jako Droga Krzyżowa Górniczego Trudu. Jest to jedyna w Polsce Górnicza Kalwaria. Wśród stacji Męki Pana Jezusa jest oddany hołd ciężkiej pracy górników i ich rodzin, którzy za swoją pracę niejednokrotnie zapłacili największą cenę.
4. Kopisko. Szczyt o wysokości 688 m.n.p.m. W 1902 na jego szczycie zbudowano 1 z 174 kamiennych wież Bismarcka, wysadzoną w 1947 (jedna z takich wież znajduje się moim rodzinnym Szczecinie).
5.Paluch.Wzniesienie o wysokości 706 m.n.p.m. Tuż przy szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Góry Wałbrzyskie w tym na najwyższy ich szczyt Górą Borową.
6. Rosochatka. Przełęcz na wysokości 710 m.n.p.m.
7. Chełmiec Mały. Szczyt o wysokości 776 m.n.p.m. Jest to wzniesienie o stromych zboczach, z płaskim wyrazistym kopulastym wierzchołkiem.
8. Chełmiec. Drugi, co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich o wysokości 850 m.n.p.m. Szczyt zaliczany do Korony Gór Polskich. Na szczycie Chełmca znajdują się:
  • Wieża widokowa o wysokości 22 metrów wzniesiona w latach 80 XIX.
  • 45-metrowy Krzyż milenijny wzniesiony w 2000 roku.
  • Maszty antenowe Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego
9. Czarny Most. Most w starotorzu linii kolejowej ze Szczawienka do Kuźnic Świdnickich.
10. Stara Kopalnia. Placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Stara Kopalnia została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. 
Jednym z najciekawszych obiektów należących do Muzeum jest sztolnia zwana „Lisią”. Jej niezwykłość polega na tym, że była ona wypełniona wodą do wysokości 1 m, a transport węgla odbywał się łodziami. Była to pierwsza na kontynencie europejskim podziemna sztolnia przystosowana do takiego transportu węgla.
W godzinach wieczornych relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.
Czas wolny, wspólna biesiada i nocleg.
Dzień VI 24 stycznia (piątek)
Jest takie powiedzenie żeby spełniać marzenia. Dlatego też przyszedł czas na kolejne z nich. 
  • Pierwszym marzeniem, to kiedy w 2024 roku byłem w Górach Wałbrzyskich idąc na szczyt Waligóry w oddali widziałem szczyt Suchawy, pomyślałem wtedy, że fajnie by było tam wejść.
  • Drugim marzeniem jest wejście na Wawrzyniaka, bo będąc na Przełęczy pod Wawrzyniakiem zabrakło mi czasu, aby wejść na ten szczyt. 
  • Trzecim marzeniem to jest, że idąc przez Rybnicę Małą widziałem pasmo, na którym znajdują się szczyty Jałowiec i Jedliniec.
Zaplanowana teraz przeze mnie trasa zakłada przejście tymi szczytami.

Jednakże „wisienką na torcie” tego dnia jak i całej wyprawy będzie zdobycie Waligóry. Waligóra 936 m.n,.p.m., to najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych. Waligóra należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich oraz Korony Gór Dolnego Śląska.

Godzina 08:33 wyjazd pociągiem ze stacji Wałbrzych Centrum do stacji Jedlina-Zdrój.
Pociąg będzie jechał najdłuższym tunelem w Polsce.

Przemarsz: PKP Jedlina – Wawrzyniak – Jedliniec – Jałowiec – Jałowiec Mały – Ptasie Rozdroże – Kamionka – Rybnica Leśna – Hala pod Klinem – Schronisko Andrzejówka - Przełęcz Trzech Dolin – Waligóra – Rozdroże pod Waligórą – Suchawa – Czerwone Skałki – Kostrzyna – Włostowa – Zameczek Friedenstein – Sokołowsko.

Czas marszu ok. 6 godzin, dystans 17 kilometrów, suma podejść 850 metrów, suma zejść 780 metrów. Czas spędzony na szlaku około 8 godzin.
1. PKP jedlina Zdrój. Węzłowa stacja kolejowa. W 1968 roku na tej stacji zrealizowano część zdjęć do filmu Lalka.
2. Wawrzyniak. Szczyt o wysokości 668 m.n.p.m.
3. Jedliniec. Szczyt o wysokości 735 m.n.p.m.
4. Jałowiec. Szczyt o wysokości 751 m.n.p.m.
5. Jałowiec Mały. Szczyt o wysokości 741 m.n.p.m.
6. Ptasie Rozdroże. Rozdroże na wysokości 753 m.n.p.m.
7. Kamionka. Przysiółek wsi Rybnica Leśna.
8. Rybnica Leśna. Wieś łańcuchowa na pograniczu Gór Suchych i Gór Wałbrzyskich. Na terenie miejscowości zlokalizowany jest kamieniołom melafiru.
9. Hala pod Klinem. Rozległa łąka leząca na wysokości 770-850 m.n.p.m..
10. Schronisko Andrzejówka. Schronisko zostało otwarte 21 października 1933, jest położone na wysokości 780 m.n.p.m. W 1936 roku w „Andrzejówce” mieszkała królowa holenderska Wilhelmina z córką księżną Julianną.
11. Przełęcz Trzech Dolin 810 m.n.p.m. Przełęcz Trzech Dolin znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem.
12. Waligóra 936 m.n.p.m. Waligóra to najwyższy szczyt Gór Suchych i Gór Kamiennych. Należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich oraz Korony Gór Dolnego Śląska.
13. Rozdroże pod Waligórą. Rozdroże na wysokości 864 m.n.p.m.
14. Suchawa. Wzniesienie o wysokości 928 m.n.p.m., w kształcie pojedynczej kopuły o stromych zboczach.
15. Czerwone Skałki. Formy skalne występujące na urwiskach stromego zbocza Suchawy. Powstały w wyniku erozji skał porfirowych (latytowych).
16. Kostrzyna. Wzniesienie o wysokości 906 m.n.p.m. Jest to wzniesienie o stromym północnym i południowym zboczu z małym stożkiem w części szczytowej z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem.
17. Włostowa. Dwuwierzchołkowe wzniesienie o wysokościach 901-903 m.n.p.m. U podnóża ciągnął się jeden z parków Sokołowska, w który znajdowały się różne romantyczne pawilony uzdrowiskowe, m.in. Cerkiewka, Zameczek Friedenstein oraz cmentarz rodziny dra Theodora Römplera, propagatora rozwoju uzdrowiska.
18. Zameczek Friedenstein. Zameczek wybudowany w drugiej połowie XIX i XX w. Punkt widokowy na na Góry Suche oraz schronienie dla wędrujących pacjentów sanatorium. Wybudowany w stylu neogotyckim.
19. Cerkiew św. Michała Archanioła. Zbudowana w latach 1900–1901, dla kuracjuszy przyjeżdżających do miejscowego uzdrowiska.
20. Sokołowsko. Największa wieś położona w Górach Suchych. W 1855 we wsi zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla osób chorych na gruźlicę.
W młodości mieszkał tu reżyser filmowy Krzysztof Kieślowski.
powrót do Wałbrzycha. 
Czas wolny, wspólna biesiada i nocleg. 
Dzień VII 25 stycznia (sobota)
W ostatni dzień pobytu zaplanowałem dzień odpoczynku. Jednakże nie będzie to dzień leżenia w łóżku, ale zwiedzania i aktywnego spędzenia czasu. 

Oczywiście zgodnie z hasłem wyprawy „Wieże Wałbrzyskie”, zaplanowałem odwiedzenie wieży widokowej przy Domu Wycieczkowym Harcówka na Górze Powstańców 497 m.n.p.m. Z jej szczytu będzie można podziwiać widoki na okoliczne pasma górskie (zdobyte w poprzednich dniach wyprawy), miasto Wałbrzych i sąsiednie miejscowości. 
Na zakończenie całego dnia przewiduję relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.
1. Zamek Czettritzów. Zamek nazwany też jest, jako Zamek Wałbrzych. Został wybudowany w latach 1604 – 1628 przez rodzinę Czettritz. Położony na terenie parku, którego powierzchnia wynosi 4,30 ha. Obecnie zamek jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
2. Willa księżnej Daisy. Willa, w której żyła i zmarła księżna Daisy. Księżna w szczególny sposób zapisała się w historii Wałbrzycha i Zamku Książ.
3. Kolegiata Świętych Aniołów Stróżów. Parafia została erygowana w XII wieku. Kościół ten jest siedzibą dekanatu i centralną świątynią Wałbrzycha. Jest jednym z największych kościołów w diecezji Świdnickiej. Kościół ten jest długi na 60 metrów, szeroki na 30, a wysoki na 22 metry.
4. Kościół Zbawiciela. Wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. Świątynia należy do parafii ewangelicko-augsburskiej. Kościół Zbawiciela uznawany jest za perłę architektury klasycystycznej na Śląsku.
5. Kościół M.B. Bolesnej. Najstarsza świątynia miasta. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1305 roku. Ze świątynią związana jest legenda mówiąca o powstaniu miasta. Według tej legendy kaplicę miał wznieść rycerz jak wotum wdzięczności za uratowanie życia. 
Obiektem kultu jest piętnastowieczna Pieta M.B. Bolesnej umieszczona w ołtarzu głównym. Z tyłu ołtarza znajdowało się cudowne źródełko (obecnie nieczynne).
6. Muzeum porcelany. Muzeum założone w 1908 roku z inicjatywy Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland. Na mocy decyzji ministra kultury z 2002, muzeum w Wałbrzychu wpisane zostało do Państwowego Rejestru Muzeów.
W muzeum prezentowana jest kolekcja ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku, a także kolekcja Polskiego malarstwa współczesnego.
7. Rynek w Wałbrzychu. Jest to miejsce gdzie odbywały się cotygodniowe targi. W centralnym punkcie rynku znajdował się ratusz, który został rozebrany w 1853 roku (obecnie znajduje się w tym miejscu fontanna). Rynek okalają kamienice pochodzące z XVIII i XIX wieku, najstarsza znajduje się pod numerem 3.
8. Plac Magistracki i Ratusz. Wałbrzych prawa miejskie otrzymał w 1400 roku. Główną ulicą Wałbrzycha jest ulica Juliusza Słowackiego. Plac Magistracki, nazywany jest drugim rynkiem. Na placu tym znajduje się wybudowany w latach 1855-1856 neogotycki ratusz.
9.Dom  wycieczkowy Harcówka. Budynek schroniska został wzniesiony w 1908 roku. W bliskiej odległości od schroniska znajduje się 37 metrowa wieża widokowa. 
W godzinach popołudniowych relaks w Wałbrzyskim Aquaparku.
W godzinach wieczornych pożegnalna kolacja, podsumowanie wyprawy w jednej z restauracji w Wałbrzychu.
Czas wolny, wspólna biesiada oraz nocleg.
Dzień VIII 26 stycznia (niedziela)
Po śniadaniu w godzinach porannych wykwaterowanie, zakończenie wyprawy i powrót do domu.
INFO PIGUŁA
Źródło wiedzy, informacji i zdjęć; wielojęzyczna encyklopedia internetowa Wikipedia dostępna pod adresem: https://pl.wikipedia.org/

Rozpoczęcie wspólnej wyprawy jest równoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją Regulaminu wypraw.
Rezerwacja noclegów
Proszę we własnym zakresie o wcześniejszą rezerwację noclegów. 
Noclegi w rozsądnej cenie wraz ze śniadaniami oferuje obiekt: „Hotel Biały” ul. Piotra Wysockiego 45, Wałbrzych.


Jeżeli znajdziesz chwile czasu, trochę chęci i parę złotych to zapraszam Ciebie na wspólne spędzenie czasu, górską wędrówkę i wyprawę.

Do Zobaczenia w Wałbrzychu. 

Aby nie przegapić żadnych z moich wypraw oraz relacji z nich, to koniecznie zapisz się do Newslattera. Ale zanim to zrobisz lub powrócisz do menu głównego, proszę polub moją stronę na FB.
FACEBOOK

POPRZEDNIE WYPRAWY